Jakie są gatunki piwa?

Jakie są gatunki piwa?

Gatunków piwa na całym świecie jest ponad 130. Ich procesy warzenia różnią się między sobą, a co za tym idzie mają odmienne cechy.

Podstawową różnicą jest proces fermentacji, która może być górna albo dolna. Te pierwsze powszechnie nazywane są, z angielskiego, ale (wym. ejl), a drugie lager. Przypisanie do danej kategorii zależy od użytych drożdży. Te dolnej fermentacji wymagają niższych temperatur i osadzają się na dnie naczynia. Po zakończonym procesie jeszcze długo leżakują w podobnych warunkach. Takie piwa są orzeźwiające i mają wydłużony czas trwałości. Natomiast te górnej fermentacji mają bogatszy aromat i smak. Wynika to ze zbierania się drożdży na powierzchni, gdzie wydzielają więcej alkoholu i innych produktów ubocznych.

Piwa można podzielić także ze względu na zawartość alkoholu. Zależy ona od długości trwania fermentacji - im dłuższy proces tym trunek zyskuje większą moc, staje się cięższy i rozgrzewający. Piwa o niskiej zawartości alkoholu są rześkie, lekkie i łatwo gaszą pragnienie, są one też częściej kupowane.

Wszystkie walory złotego trunku zależą od użytych składników. Głównym z nich jest słód, który występuje w kilku odmianach: pszeniczny, jęczmienny, karmelowy i palony. W zależności od tego, których się użyje i w jakich proporcjach, browary uzyskują inny kolor piwa, paletę aromatyczno-smakową oraz moc.

Złożoność tego trunku pozwala na porównywanie różnych produktów pod względem wielu aspektów. Te wymienione są podstawowymi.

Komentarze (0)
Dodaj Swój komentarz
Twoja ocena ogólna: