Kaloryczność piwa

Kaloryczność piwa

Zamiłowani piwosze i nie tylko, dobrze znają powiedzenie „brzuch piwny". Nie bierze się ono znikąd. Spożywanie dużej ilości piwa codziennie może skutkować takim efektem. Wypicie jednego piwa jeszcze nie robi takiej różnicy, ale dwa i więcej wprowadzają do diety spore ilości kalorii.

Od czego zależy kaloryczność piwa?

Przede wszystkim od długości fermentacji, która wpływa na zawartość alkoholu. Jeden gram alkoholu przekłada się na około 7 kcal. W półlitrowym piwie znajduje się średnio 300 kalorii. W zależności od gatunku piwa jest to o 50 kalorii mniej lub więcej. Najbardziej kaloryczne są piwa jasne po długiej fermentacji, natomiast najmniej - ciemne po krótkiej fermentacji. Wynika to z poziomu przetworzenia węglowodanów.

O ile spożywanie piwa sporadycznie, w niewielkich ilościach nie jest szkodliwe, tak picie co najmniej trzech, nawet co parę dni może przyczynić się do powstania nadmiaru tkanki tłuszczowej. Złoty trunek powoduje wzrost apetytu, a organizm w pierwszej kolejności zajmuje się trawieniem alkoholu, więc inne spożywane produkty odkładają się w organizmie.

Jeden kieliszek wódki jest mniej kaloryczny (110kcal) niż porcja piwa. Więc jeżeli komuś zależy na spożyciu alkoholu i małej ilości kalorii to powinien wybrać mocniejszy trunek, którego spożyje mniej. Natomiast dla tych, którzy uwielbiają smak piwa stworzono jego bezalkoholową wersję, która jest zdecydowanie mniej kaloryczna - 125kcal na pół litra trunku.

W zależności od wykonywanego zawodu dzienne zapotrzebowanie na kalorie różni się. Dla mężczyzn to jest od 2500 do 4000kcal, a dla kobiet 2000-3200kcal. Jest łatwo sobie policzyć ile z tego zajmują cztery piwa (1200kcal).

Prowadząc zdrowy tryb życia czy będąc na diecie trzeba liczyć się z wieloma wyrzeczeniami. Należy kontrolować ilość spożywanych kalorii. W zależności od tego jaki zawód się wykonuje organizm potrzebuje mniej lub więcej energii. Przedziały dla kobiet pracujących lekko, umiarkowanie i ciężko są następujące (wartości w kcal): 2100-2300, 2400-2800 oraz 2900-3200. Natomiast dla mężczyzn przedstawia się to następująco: 2400-2600, 2800-3200 i 3500-4000.

Teraz sprawdźmy jak mają się te liczby do spożywania alkoholu. Zwykłe piwo ma średnio 300kcal. W zależności od tego jak było warzone może być mniej lub bardziej kaloryczne. Na każdym wyrobie jest zapisana dokładna wartość, więc można ją sprawdzić. Należy pamiętać, że alkohol nie zawiera żadnych właściwości odżywczych oraz wypłukuje te znajdujące się w organizmie. Osoby, które uwielbiają smak piwa mogą wybrać alternatywę jaką jest piwo bezalkoholowe. Ważne jest, aby był to wyrób dobrej jakości. Wtedy zawiera składniki mineralne, między innymi: potas i magnez oraz witaminy z grupy B. Co jest warte podkreślenia, zawartość kalorii wynosi 125 na pół litra wyrobu. Również nie ma spowolnienia metabolizmu przez alkohol. Wszystko wpływa to pozytywniej na ciało człowieka niż podczas spożywania piwa z procentami.

Możliwość spożywania alkoholu podczas odchudzania dobrze jest omówić z dietetykiem. Dla osób na ścisłej diecie na pewno nie jest wskazane, ale jeżeli chodzi tylko o zachowanie wagi to umiarkowane spożycie nie powinno zaszkodzić.

Komentarze (0)
Dodaj Swój komentarz
Twoja ocena ogólna: